3 rodzaje wynajmu
To stabilne źródło dochodu przy niskim ryzyku? Banalny proces, związany z zadowalającymi zyski? Czy skomplikowany proces, który może przynieść zyski tak duże, że pieniądze trzeba będzie ważyć, a nie liczyć?
Każde z powyższych zdań opisuje wynajem – w odpowiednich okolicznościach nawet ostatnie. Każde porusza jednak jego inną formę.
Jakie są zatem formy wynajmu? Czym się od siebie różnią? I jak efektywnie zarabiać na nieruchomościach?
Przeczytaj kompendium wiedzy, w którym rozwiejemy wszelkie wątpliwości.
1. Wynajem długoterminowy.
To klasyczna metoda zarabiania na wynajmie nieruchomości. Co się z nią wiążę? Stabilność i organizacja. Myśląc o wynajmie długoterminowym, nasuwa się zaspokajanie jednej z podstawowych potrzeb człowieka – zapewnienie dachu nad głową.
Jest to forma wynajmu, która mieści się w granicach modelu abonamentowego. O czym nam to mówi? Najem długoterminowy pozwala na przewidywalność. Przy określonej liczbie najemców zakontraktowanych na rok w określonej stawce jesteś w stanie oszacować swoje przychody i koszty.
Oczywiście możesz przewidywać również, że przy wielu najemcach konieczne będzie naprawienie co najmniej kilku kranów. Nie unikniesz windykacji i wystawiania faktur. Chyba że zdecydujesz się zlecić obowiązki firmie zewnętrznej.
Robiąc to, niewielkim kosztem, rządu kilkuset złotych miesięcznie, zyskujesz pewność, że zewnętrzny podmiot zadba, aby spełnić wszelkie powinności najemcy i zniwelować niedogodności wynajmującego. Ty jako inwestor zyskujesz czas i spokój.
2. Wynajem krótkoterminowy.
Czym różni się od wynajmu długoterminowego? Może zaowocować większą rentownością.
Łatwiej jest także pozbyć się niepłacącego najemcy. Nawet najsprytniejsi będą mieli problem przebywać w nieruchomości przez kilka lat bez płacenia czynszu, jeśli wynajęli ją na dobę.
Wynajem krótkoterminowy oznacza także wyższy poziom skomplikowania procesów. Musisz liczyć się z tym, że efektywna firma zewnętrzna będzie kosztowała Cię najpewniej od kilkunastu do kilkudziesięciu procent przychodu. Ale nie będą to pieniądze stracone. Decydując się na wynajem krótkoterminowy, musisz liczyć się z wieloma codziennymi obowiązkami w postaci sprzątania nieruchomości, naprawiania awarii itd. Dobrze jest mieć ludzi, którzy wyręczą Cię choć z części zadań.
Jest to zatem bardziej angażująca forma od wynajmu długoterminowego. Może opłacić się przy większej liczbie nieruchomości. Przy dwóch, trzech mieszkaniach, jeżeli zależy ci na komforcie i stabilności, prawdopodobnie nie będzie najlepszym wyborem.
O czym jeszcze warto pamiętać? Istnieje korelacja między wynajmem krótkoterminowym a sytuacją gospodarczą, a nawet… atmosferyczną. Ta forma wynajmu jest oparta w głównej mierze na turystyce.
Jeśli społeczeństwo coraz częściej musi oglądać każdą złotówkę przed wydaniem, prędzej rezygnuje z krótkiego wyjazdu i wynajęcie mieszkania na kilka dni, niż z wynajmu mieszkania, w którym zamierza przebywać przez najbliższy rok. Udowodniła nam to pandemia.
3. Wynajem hybrydowy.
Na czym polega ta forma wynajmu? Jako inwestorzy wynajmujemy długoterminowo przez 9 miesięcy i cieszymy się stabilnością i przewidywalnością. Następnie, na przykład w okresie wakacyjnym, zaczynamy wynajmować krótkoterminowo.
Pozwala to maksymalnie wykorzystać okresy, w których społeczeństwo najchętniej zostawia pieniądze na wyjazdach – a także czas, kiedy liczba wyjeżdżających drastycznie maleje.
Wynajmując hybrydowo, dostosowujesz się do potrzeb najemców. Optymalnie wykorzystujesz potencjał nieruchomości i uciekasz przed przestojem w jej monetyzacji.
4. Kwatery pracownicze.
Czym są kwatery pracownicze? To budynki przystosowane do noclegów głównie dla pracowników fizycznych.
Co warto wiedzieć o wynajmie kwater? Zwróć uwagę, z kim podpisujesz umowę. Dla inwestora najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie podpisaniem jej z właścicielem firmy. Nie musisz się wtedy martwić, kto będzie zamieszkiwał w kwaterach.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Na adaptację nieruchomości. Kwatery pracownicze – co jasne – muszą spełniać wymogi prawne. Podlegają wymaganiom takim jak odpowiednia powierzchnia pokoi, liczba węzłów sanitarnych czy minimalne obowiązkowe wyposażenie pokoi. Jest to istotne, gdyż ostatnim, czego oczekujesz jako inwestor, są problemy spowodowane brakiem dostępu pracowników do rzeczy niezbędnych.
Kwatery pracownicze to nierzadko okazja do nadania nieruchomości drugiego życia. Być może doskonałą przestrzenią na kwatery będzie miejsce, w którym hotel nie miał racji bytu?
Sposobów zarabiania na wynajmie nieruchomości jest wiele. Kluczem jest dobranie rodzaju wynajmu do Twoich celów i możliwości.
Każda forma niesie ze sobą korzyści i wymagania. Im lepiej jest dobrana pod Ciebie, tym mniejsza szansa, że Cię rozczaruje.
Jeśli nie chcesz zajmować się samodzielnie każdym aspektem wynajmu, pamiętaj, żeby nawiązać współpracę z odpowiednimi podmiotami zewnętrznymi. Sprawi, że nie będziesz musiał spędzać więcej czasu nad dbałością o procesy, niż jest to absolutnie konieczne.
Wynajem może być prosty.