Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?
Inwestycja w jakąkolwiek nieruchomość wiąże się z posiadaniem sporego zasobu wiedzy. Przed podjęciem decyzji zgłębiamy zagadnienie, dowiadujemy się, zasięgamy opinii od specjalistów lub osób, które mają w danej kwestii jakieś doświadczenia. Nie jesteśmy jednak w stanie wiedzieć wszystkiego. Co więcej, istnieją takie aspekty, nad którymi kontrola jest bardzo trudna, nie mając odpowiedniego zasobu wiedzy technicznej.
To niestety może nieść za sobą pewne problemy. Mowa tu o odbiorze mieszkania na wynajem. Dla wielu osób to kwestia bardzo problematyczna, gdyż dotyczy zarówno odbioru stanu surowego nieruchomości, jak również dokonanie oceny jej wykończenia. Jak sobie z tym poradzić, na co zwrócić uwagę, aby nie przysporzyć sobie problemów w tej kwestii i przede wszystkim być zadowolonym z efektu finalnego?
Dlaczego warto sprawdzić stan nieruchomości?
Odbiór mieszkania, czy to na własny użytek, czy na wynajem, to dla każdego inwestora najprzyjemniejsza część całej inwestycji. Cały proces wymaga jednak pewnych procedur, aby późniejszego szczęścia nie zniszczyły żadne mankamenty i usterki, których wcześniej nikt nie zauważył. Nie chcemy przecież narazić się na nieprzychylne opinie ze strony najemców czy niejasności przy oddawaniu kaucji. Poza tym w zakup i wykończenie mieszkania wkładamy mnóstwo środków, zatem z pewnością nie chcemy w związku z tą inwestycją żadnych nieprzyjemności.
Na co się nastawić?
Warto pamiętać, że z pozoru bezproblemowa inwestycja może szykować nam sporo niespodzianek na miejscu. Dlatego zanim wejdziemy do mieszkania, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i podejść do tematu z chłodną głową. Mankamenty mogą się zdarzyć, a co więcej, wiele z nich zdarzy się na pewno.
Odbiór mieszkania od dewelopera – jak to wygląda?
Według ustawy, inwestor ma obowiązek przeprowadzić odbiór techniczny nieruchomości, czyli sprawdzić jej stan przed oddaniem do użytkowania. To wtedy należy dokładnie przeanalizować każdy najmniejszy szczegół i zgłosić wszystko deweloperowi. Możemy to zrobić sami (jeśli mamy odpowiednią wiedzę), jak i zatrudnić fachowca, który z pewnością zapewni nam nieocenione wsparcie techniczne.
Z jakimi problemami możemy się spotkać, odbierając mieszkanie samodzielnie?
Głównym problemem mogą być emocje nam towarzyszące. Wreszcie odbieramy inwestycję, którą będzie pracować na nasz kapitał. To emocje, których nie da się z pewnością ująć słowami, szczególnie jeśli cała inwestycja trwała dość długo. Odbiór to prawdziwe zwieńczenie długotrwałego procesu, w który byliśmy zaangażowani od początku do końca. I to jest właśnie główny problem odbioru – emocje przesłaniają nam czasem odpowiedni punkt widzenia i pewną spostrzegawczość.
Jak się przygotować i co sprawdzić?
Pamiętaj, aby mieć ze sobą prospekt i plan mieszkania oraz niezbędne narzędzia do zaznaczania usterek, mierzenia ich i dokładnego sprawdzania.
Przydadzą się:
– poziomica, do sprawdzenia poziomu podłóg i pionowości ścian, a także jakości tynków
– zapalniczka do sprawdzania wentylacji
– kątownik, do sprawdzenia kątów prostych
– próbnik sprawdzenia prądu w gniazdkach
– miarka
– latarka
Pierwszym elementem, który musisz sprawdzić, są kąty proste i ściany. Zwróć uwagę, czy tynki są dobrze nałożone, czy na ścianach nie ma przebarwień lub zalań. To dotyczy szczególnie mieszkań na ostatnim piętrze budynku. Dokładnie sprawdź drzwi, okna oraz ościeżnice. Nie zapomnij o gwarancjach i certyfikatach, które zostały do nich dołączone. Musisz mieć je zawsze schowane w jednym miejscu na wypadek reklamacji. Zwróć uwagę na parapety – czy są doszczelnione i leżą w odpowiednim poziomie.
Niezwykle istotnym elementem jest dokładne sprawdzenie instalacji – elektrycznych, wentylacyjnych i gazowych (jeśli są). Nie zapomnij o grzejnikach. Sprawdź czy nic nie wzbudza Twoich podejrzeń a jeśli takie się pojawią – koniecznie wezwij specjalistę by potwierdził twoje przypuszczenia. To, o czym zapomina wielu inwestorów, to światłowód – sprawdź czy na pewno jest poprowadzony do budynku.
Jeśli posiadasz dodatkowe powierzchnie, typu komórka lokatorska, hala garażowa czy balkon, nie zapomnij o ich dokładnym sprawdzeniu. Komórki lokatorskie niestety często bywają zalewane, a na miejscach parkingowych (źle wypoziomowanych) niekiedy zalega znaczna ilość wody. Balkon to istotna część mieszkania, dlatego sprawdź, czy aby na pewno ma zachowany spadek i czy wszystkie zabezpieczenia zostały wykonane w sposób fachowy.
Pomyśl, czy Twój zasób wiedzy jest wystarczający do podjęcia tego wyzwania. Czasem więcej korzyści przyniesie poproszenie o pomoc fachowca, który zna się na rzeczy.