Zdalny zakup nieruchomości
Jak kupić nieruchomość na odległość?
W życiu zdarzają się sytuacje, kiedy chcemy kupić nieruchomość, ale nie możemy być obecni przy podpisaniu aktu notarialnego.
Dla niektórych możliwość zmierzenia się z takimi wyzwaniami byłaby szczytem marzeń. Dla innych jest realnym problemem. Bo jak w zasadzie się za to zabrać?
W tym artykule wyjaśnimy, jak wygląda proces zakupu nieruchomości bez osobistego udziału.
Zacznijmy od pytania. Czy inwestorzy kupują nieruchomości zdalnie? Czy jest to popularne?
Odpowiedź brzmi: jasne, że tak!
Robią to choćby inwestorzy, którzy mieszkają i pracują za granicą. Dlaczego decydują się na zakup nieruchomości w Polsce? Wynika to przede wszystkim z wysokich zarobków w przeliczaniu na złotówki.
Zasada jest bardzo prosta: inwestorzy, którzy zarabiają w funtach, za ten sam procent budżetu mogą kupić więcej nieruchomości w Polsce niż w Wielkiej Brytanii.
Co więcej, wielu inwestorów zakłada scenariusz powrotu do Polski. Chcą zainwestować w nieruchomości w kraju, który traktują jako przyszłe miejsce życia.
Jak wygląda proces zdalnego zakupu nieruchomości?
Zaczyna się często od kontaktu drogą mailową lub telefoniczną. Inwestorzy poszukują informacji na temat rynku i współpracują z partnerami w Polsce, którzy pomagają im w dokonaniu transakcji.
Dzięki narzędziom takim jak zdjęcia, spacery 3D czy filmy inwestorzy mogą zdalnie zapoznać się z nieruchomościami. Oglądają wnętrza mieszkań i budynków nawet z drugiego końca świata.
Ważnym elementem jest oczywiście podpisanie odpowiednich umów. Mogą być to umowy najmu bądź umowa zarządzania najmem; inwestorzy podpisują je po przeniesieniu własności.
Najczęściej są to umowy na określony procent od przychodu od zarządzania. Inwestor wie, na jakich warunkach będzie prowadzony wynajem. Może obliczyć, jaki będzie mniej więcej jego zarobek.
Nierzadko inwestorzy decydują się na udzielenie pełnomocnictwa, które umożliwia pełnomocnikowi dokonywanie czynności związanych z zakupem nieruchomości w ich imieniu.
W przypadku transakcji zakupu nieruchomości zdalnie ważnym elementem jest również zabezpieczenie pełnomocnictwa klauzulą apostille. Czym jest taka klauzula? Specjalnym potwierdzeniem, które jest dołączane do pełnomocnictwa i potwierdza jego autentyczność oraz charakter międzynarodowy.
W międzyczasie pojawia się nieunikniona kwestia. Płatność za nieruchomość.
Bardzo dobrym rozwiązaniem są depozyty notarialne. Środki są deponowane na koncie bankowym notariusza. Notariusz uwalnia je po podpisaniu dokumentów; do strony sprzedającej, czyli dewelopera bądź prywatnego inwestora.
Podsumowując, zakup nieruchomości na odległość jest możliwy dzięki dostępności zaawansowanych narzędzi technologicznych i współpracy z profesjonalistami. Wymaga wizyty u notariusza w kraju, w którym inwestor znajduje się aktualnie, a także wysyłki pełnomocnictwa o określonej treści – pełnomocnik będzie musiał fizycznie je okazać do czynności notarialnych.
Aby zapewnić bezpieczeństwo w przypadku transakcji zdalnych, ważne, aby współpracować z zaufanymi partnerami, którzy mają doświadczenie w tego rodzaju transakcjach.
Udzielaj pełnomocnictw ludziom, którzy chcą pomóc Ci w pomnażaniu majątku i budowaniu portfela nieruchomości. Jeśli ich szukasz, zerknij na 3qq.pl.
Mądrych inwestycji!