Gotowe mieszkania
Czy warto kupować gotowe mieszkania na wynajem?
W internecie usłyszymy mnóstwo opinii na ten temat. Jednak zanim zastosujemy się do jakiejkolwiek z nich, pamiętajmy, że wszystko zależy, w jakiej sytuacji się znajdujemy.
Od potrzeb i możliwości. Od naszych aktywów, w tym najważniejszych, takich jak czas, wolność i zdrowie. I od tego, jak bardzo nam na nich zależy.
Czy kupowanie gotowego mieszkania na wynajem pozwala zadbać o wspomniane aktywa? Owszem. Wynika to z prostej przyczyny: w modelu 3QQ zakup mieszkania to proces ułożony od samego początku – od znalezienia inwestycji, adaptacji, policzenia rentowności, wykończenia nieruchomości, aż do windykacji najemcy.
Czym to skutkuje? Maksymalizujemy efekty przy minimalnym zaangażowaniu inwestora.
Zdarza się, że klient życzy sobie większego zaangażowania. Niektórzy inwestorzy decydują się na własne remonty. Niestety, często prowadzi to do nieprzewidzianych kosztów i przedłużenia czasu oczekiwania na pierwszego najemcę.
Jaki jest tego powód? Remont, którym inwestor zajmuje się samodzielnie bądź na przykład wspólnie z kimś znajomym (niekoniecznie profesjonalistą), trwa 3-4 miesiące dłużej. To 3-4 miesiące niezarobionych czynszów, które mogłyby pracować dla inwestora.
Nierzadko kończy się to tak, że już po remoncie klienta pojawiają się wady i usterki, których klient nie jest w stanie zniwelować samodzielnie. Konieczne staje się zaangażowanie profesjonalnej ekipy remontowej.
A zatem z naszych obserwacji wynika, że podejście „jak zrobię remont samodzielnie, to zaoszczędzę” w wielu przypadkach okazuje się nieprawdziwe. Patrząc przez pryzmat poświęconego czasu i kosztów logistycznych, jest to jedynie iluzja oszczędności. Pozornie „taniej” w rzeczywistości staje się dużo drożej.
Cierpią nerwy inwestora, a także jego portfel.
Na co warto zwrócić uwagę?
Pierwsze inwestycje, które inwestorzy realizują samodzielnie – z pominięciem firm, które wykonają to kompleksowo – często są przesadzone pod względem standardu wykończenia.
Inwestorzy decydują się na niepotrzebne wydatki, ponoszą większe koszty w obszarach, w których z kosztów można by zrezygnować. A olbrzymie wydatki nie wpływają zupełnie na decyzję najemcy.
Jednocześnie inwestorzy pomijają kwestie, w których skrupulatność i większe nakłady finansowe są wskazane. W konsekwencji najemcy mają mniejszy komfort użytkowania i pojawiają się problemy techniczne.
Jakie jest na to rozwiązanie? Bierzmy pod uwagę, że, parafrazując, wydatki wydatkom nierówne.
Opcja wyboru nieruchomości do remontu i zlecenie wszystkich prac jednej, sprawdzonej ekipie wiąże się z pewnym wydatkiem. Ale może przynieść większe zyski na dłuższą metę.
Przy odpowiednim planowaniu i doświadczeniu można zminimalizować ryzyko i wyeliminować niepotrzebne koszty. Profesjonalne podejście i optymalizacja procesów to oszczędność czasu.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Poza samym remontem należy zadbać o najemców i zarządzanie nieruchomością.
Ludzie nie zdają sobie sprawy, że życie najemcy ma swój cykl. Zadbanie o cały proces, pozyskanie najemcy, wynajęcie mieszkania i czuwanie, by najemca płacił terminowo, to nie lada wyzwanie. Warto zatem zastanowić się, czy chcemy sami zajmować się tymi aspektami, czy lepiej zlecić to profesjonalnej firmie.
Wolisz samodzielnie mierzyć się z przeróżnymi sytuacjami, rezygnując bądź ograniczając działalność w przynoszącej ci zysk profesji? Czy może decydujesz się na rozwój w swojej profesji i skorzystanie z doświadczenia ludzi przygotowanych na każdą ewentualność na rynku nieruchomość?
Decyzja należy do ciebie.