Podpisać umowę najmu nie jest sztuką. Sztuką jest podpisać dobrą umowę. 

O co zatem warto zadbać? 

  1. Weryfikacja najemcy i jego dane. 

Zacznijmy od weryfikacji najemcy, gdyż to absolutna podstawa. Nie chcesz podpisać umowy z człowiekiem, który podaje się za kogoś zupełnie innego. Od tego „zupełnie innego” może być trudno uzyskać czynsz. A to dopiero początek problemów. 

Zwróćmy uwagę na to, aby skrupulatnie zamieścić dane najemcy w umowie. Dokładnie przepiszmy je z jego dokumentu, na przykład dowodu czy paszportu – sprawdzając przy tym, czy mamy do czynienia z oryginałem. 

Jeśli najemca nie będzie chętny na weryfikację, będzie chciał załatwić to szybko, w pośpiechu – powinna zapalić Ci się w głowie czerwona lampka. Warto sprawdzać również bazy danych dłużników. To może być istotna wskazówka; odpowiedź na pytanie, czy warto zaufać najemcy. 

Nie bez znaczenia jest także pobieranie numerów chociażby do rodziców najemcy. Może być to ostatnia deska ratunku, kiedy najemca zrezygnuje z uczciwej współpracy. 

  1. Okres umowy najmu. 

Preferujemy okres zamknięty, z doświadczenia wiedząc, że takie rozwiązanie sprawdza się lepiej. Podpisujemy umowy, które kończą się z końcem sierpnia albo z końcem września, gdyż dzięki temu później łatwiej jest pozyskać nowego najemcę. 

Najemca jest świadomy, że podpisuje umowę na czas zamknięty. Zna możliwości i konsekwencje wyjścia z takiej umowy. 

Oczywiście niejednokrotnie pomagamy najemcom zakończyć umowę wcześniej – poprzez poszukiwanie kogoś, kto mógłby wejść w ich miejsce do przedmiotu najmu. Niemniej taka umowa gwarantuje nam ciągłość czynszów przez cały rok. 

To pozwala trzymać nasz standard i unikać pustostanów. 

  1. Stawka najmu. 

Ważne, aby jasno ją określić. Równie istotna jest transparentność w przypadku opłat administracyjnych. Dobrze, żeby były opisane szczegółowo, tak, aby rozwiązywać z automatu wszelkie wątpliwości najemcy. 

To sprawia, że najemca wie, z czego wynika comiesięczna płatność. Podobnie sytuacja wygląda z wyrównaniami – warto przekazać je najemcy w taki sposób, aby nie było niedomówień. 

Wydaje się to kolejnym obciążeniem wynajmującego, ale dłuższym terminie pozwala uprościć proces. 

  1. Prawa i obowiązki najemcy i wynajmującego. 

Przy ich opisywaniu również kluczowa jest transparencja. Opiszmy, co najemca musi zachować w przedmiocie najmu; jak o niego dbać, jak dbać o sanitariat, jak przedmiot najmu ma wyglądać pod kątem higieny i tak dalej. 

Najemca powinien wiedzieć, że wychodząc z przedmiotu najmu, musi zdać go w stanie, w którym do niego wchodził. Powinien wiedzieć też, w jaki sposób przebiega przekazanie lokalu i że musi być przy tym obecny. Najlepiej, żeby otrzymał dokładną instrukcję. 

  1. Zakończenie umowy najmu. 

Im uboższa umowa najmu, tym większe pole manewru dla najemcy. A tego chcemy uniknąć, szczególnie przy zakończeniu umowy najmu. 

Najemca powinien wiedzieć, jak wygląda zakończenie najmu. Sposób zakończenia powinien być zapisany na papierze, nie tylko ustalony słownie. 

Bardzo ważne jest sporządzenie protokołów zdawczo-odbiorczych. Potwierdzają one, że rzeczywiście ktoś dany lokal wydał i zdał; jakie są ubytki i zniszczenia. To jeden z załączników, który sprawia, że najem jest mniej problematyczny dla obu stron. 


Nieustannie „dopieszczamy” naszą umowę najmu, aby zapobiegać szerokiej gamie sytuacji. To pozwala nam wynajmować bezpiecznie. 

I tego właśnie życzymy Tobie. A jeśli chcesz mieć pewność, że Twój najem taki będzie, skontaktuj się z nami. Możesz oddać ten proces profesjonalistom.