Czy istnieje proste, skuteczne i niedrogie narzędzie, które pozwoli Ci bezpiecznie kupić lub sprzedać nieruchomość? 

Jasne, że tak! Jest nim depozyt notarialny. W tym artykule przeczytasz, czym dokładnie jest i jak może ułatwić Ci życie. 

Czym jest depozyt notarialny? 

Depozyt notarialny to forma zabezpieczenia obu stron transakcji. Jest to specjalny rachunek bankowy prowadzony przez notariusza, na który wpływają środki przy zakupie/sprzedaży nieruchomości. 

Depozyt notarialny chroni sprzedającego przed sytuacją, w której nie otrzyma zapłaty, oraz kupującego przed sytuacją, w której nie otrzyma nieruchomości.

Jak przebiega transakcja? 

Przed podpisaniem aktu notarialnego kupujący wpłaca pieniądze na rachunek wskazany przez notariusza. Po przeczytaniu i podpisaniu aktu notarialnego notariusz zleca przekazanie wpłaconych środków na konto sprzedającego. 

Protokół. 

Maksymalne bezpieczeństwo obu stronom transakcji zapewnia protokół. Bardzo dokładnie opisuje, co się wydarzy – zarówno kiedy transakcja zostanie zawarta, jak i gdy akt z jakiegokolwiek powodu nie zostanie podpisany. 

W pierwszej ewentualności notariusz ma obowiązek zlecić przelew. W drugiej – środki wracają na konto niedoszłego kupującego. 

Sam depozyt notarialny może być też sposobem na sprawdzenie, czy osoba, której zamierzamy sprzedać nieruchomość, dysponuje w ogóle wymaganymi środkami. Przydaje się to, jeśli nie znamy osoby kupującej. 

To, że dany człowiek potulnie się do nas uśmiecha po wpłaceniu 10% zadatku, nie znaczy jeszcze, że posiada pozostałe 90%. 

Jaki jest koszt depozytu notarialnego? 

Koszt zależy od wielu czynników. Nie u każdego notariusza wynosił będzie tyle samo. 

Z naszych doświadczeń wynika, że ceny kształtują się przeciętnie od kilkuset do kilku tysięcy złotych (przy większych transakcjach). 

Jaki jest cel depozytu notarialnego? 

Jak kupić bądź sprzedać nieruchomość? Najpierw złożyć podpis na akcie notarialnym i czekać na zapłatę od drugiej strony transakcji? Czy najpierw oczekiwać zapłaty, a następnie złożyć podpis na akcie? 

Na rynku stosuje się naprawdę różne praktyki. Nie zawsze bezpieczne. 

Istnieje możliwość, że sprzedamy nieruchomość, ale nie otrzymamy zapłaty, lub zapłacimy, ale nie otrzymamy nieruchomości. Podkreślmy: sam przelew nie świadczy jeszcze o sprzedaży nieruchomości! 

Depozyt notarialny pozwala zmniejszyć niepotrzebne ryzyko. 

Na co należy uważać? 

Nie istnieją rozwiązania bez potencjalnych zagrożeń. Nie inaczej jest w przypadku depozytu notarialnego. 

Uważaj na maile od oszustów podszywających się pod kancelarię notarialną. Zawsze wersyfikuj, czy adres, z którego dostajesz maila, rzeczywiście jest adresem kancelarii. Twoją uwagę powinna zwrócić każda niepotrzebna, zmieniona litera. 

Weryfikację może ułatwić Ci również sam notariusz. Jeśli nie masz pewności, czy kancelaria notarialna na pewno istnieje, nie przelewaj od razu całej kwoty. Ustal z notariuszem, że wpłacisz drobną sumę na konto depozytowe kancelarii, a następnie notariusz poinformuje Cię, jaką kwotę wpłaciłeś. Możliwa jest także weryfikacja w drugą stronę: poproś notariusza, żeby odesłał Ci drobną kwotę na rachunek zwrotny. 

Dzięki temu zyskasz pewność, że konto należy do konkretnej kancelarii notarialnej. 

Nie chcesz wpłacić pieniędzy na konto oszusta z myślą, że kupujesz swoje wymarzone mieszkanie.  

Egzekucja nieruchomości. 

Jak zapewne wiesz, istnieje możliwość egzekucji i odzyskania nieruchomości. Jednak proces jest czasochłonny – potrwa zapewne przynajmniej dwa lata – skomplikowany i… często niepotrzebny. 

Można uniknąć oszustwa, korzystając z dostępnych rozwiązań. Jednym z nich jest depozyt notarialny. 

Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na uproszczenie działania na rynku nieruchomości, subskrybuj nasz kanał na YouTube „3QQ TV”

Zakup i sprzedaż nieruchomości mogą być łatwe i bezpieczne.