Dochód pasywny
Jeśli korzystasz z mediów społecznościowych i zdarza Ci się trafiać na portale finansowe, na pewno zauważyłeś, że dochód pasywny jest tematem żywych dyskusji.
Po jednej stronie stoją ludzie, którzy cieszą się dochodem pasywnym i chwalą sobie jego zalety. Po drugiej – ludzie, którzy twierdzą, że dochód pasywny nie istnieje, a każdy, kto myśli inaczej, jest oszustem.
Są też tacy, którzy obiecują, że nauczą Cię zarabiać pasywnie grube miliony złotych. Chętnie pokazują swoje zdjęcia z najdalszych krańców świata (dziwnym trafem zawsze stoją w pobliżu jakiegoś basenu). Zapewniają, że sami zarabiają, ile chcą i kiedy chcą. Niestety nie potrafią do końca określić, czym się zajmują.
Podobno zdradzają to na swoich zamkniętych webinarach.
(Webinary muszą być rzeczywiście zamknięte, bo nikt na nie nie przychodzi).
Ale wróćmy do dochodu pasywnego. Jakie sposoby rzeczywiście mogą przynieść Ci dochód pasywny? Jakie pomysły możesz rozważyć?
Inwestowanie w pożyczki
To prosta forma. Osoby posiadające kapitał mogą pożyczać pieniądze innym pod określone oprocentowanie, co pozwala na regularne otrzymywanie odsetek.
Inwestycja daje przewidywalny poziom zwrotu, który określa umowa pożyczki. Jest w niej stosunkowo niski próg wejścia. A jakie są wady? Musisz posiadać kapitał 🙂
Jak działa to w praktyce? Osoba A, dawca kapitału, pożycza osobie B na podstawie umowy pożyczki 50 tysięcy złotych. Umawiają się na określony okres trwania pożyczki. Po stronie osoby B jest zapłata podatku PCC w wysokości 0,5%. W branży nieruchomości osoba A ma możliwość zabezpieczenia się na przykład na hipotece nieruchomości.
Osoba B obraca kapitałem. Oddaje kapitał i odsetki osobie A, po czym księguje zyski.
Brzmi pięknie. Ale oczywiście warto pamiętać, ta forma inwestycji (jak zresztą każda inna) wiąże się z pewnym ryzykiem. Aby maksymalnie się przed nim chronić, ważne jest wybieranie wiarygodnych pożyczkobiorców i stosowanie odpowiednich zabezpieczeń pożyczki.
Dywidendy
Co się pod tym kryje? Udziały w spółkach. Akcje, które nas, jako współwłaścicieli, uprawniają do uzyskania wypłaty części zysku.
Mogą być to inwestycje na rynku kapitałowym, chociażby w popularne firmy technologiczne. Mogą być to również udziały w biznesach, w których tworzeniu uczestniczyliśmy, ale teraz kwestie operacyjne wolimy zostawić zarządowi – chcemy czerpać korzyści jako właściciel, bez poświęcania własnego czasu.
Jeśli zależy Ci na jak największym zysku, to podejście do dochodu pasywnego ścieżką dywidend wymagało będzie (prawdopodobnie) pewnej wiedzy i analizy rynku, aby wybrać odpowiednie spółki z perspektywami wzrostu 🙂
Finansowanie działalności państwa
Finansowanie działalności państwa – na przykład poprzez nabywanie obligacji skarbowych. Finansowanie działalności innych przedsiębiorstw – nabywanie obligacji korporacyjnych. Finansowanie działalności banków – inwestowanie w lokaty bankowe.
Jest to raczej mniej ryzykowna działalność. Raczej z mniejszymi zyskami.
W jakich przypadkach może okazać się przydatna? Załóżmy, że masz milion złotych, który chcesz przeznaczyć na zakup nieruchomości. Decydujesz się na zakup nieruchomości, która nie została jeszcze wybudowana. Jej odbiór ma być za dwa lata. Całość środków masz już dzisiaj.
Decydujesz się, żeby zapłacić dwieście tysięcy złotych, ale pozostałe osiemset chcesz przelać dopiero na sam koniec budowy. W tym czasie osiemset złotych trafia na lokatę w banku komercyjnym. Po dwóch latach, po odjęciu podatku, inkasujesz około 12 procent, procentem składanym.
To tak, jakbyś uzyskał rabat 10 tysięcy złotych na zakup nieruchomości.
Własność Intelektualna
Posiadanie praw autorskich do książek, muzyki, filmów, szkoleń, kursów czy innych treści może przynieść pasywny dochód w postaci tantiemów czy opłat licencyjnych.
Treść musisz najpierw stworzyć. To wymaga pracy, wysiłku i poświęcenia czasu.
Jednak tworzysz ją tylko raz. A potencjalne korzyści możesz czerpać przez wiele lat.
Na pewno przyznają to autorzy książek, które widzisz na swojej półce 🙂
Nieruchomości
A dokładniej, nieruchomości na wynajem.
Żeby zaksięgować przychód, musisz wyremontować nieruchomość, sfotografować ją, opublikować ofertę, stworzyć umowę najmu, przeprowadzić rekrutację najemcy i zweryfikować najemcę. Oprócz tego windykować, kiedy nie płaci. Eksmitować. Przeprowadzić kolejny remont i szukać nowego najemcy…
Gdzie jest dochód pasywny? Na pewno nie w powyższych czynnościach.
Gwarantem dochodu pasywnego z nieruchomości na wynajem jest współpraca z firmą, która profesjonalnie się tym zajmuje. Sam zdecyduj, czy rezygnacja z usług takiej firmy na pewno będzie oszczędnością.
Dochód pasywny może przybliżyć Cię do niezależności, wolności finansowej.
Warunek jest jeden. Korzystaj ze sposobów, które rzeczywiście przyniosą Ci dochód, a nie tylko kilka nowych zmarszczek.