Wynajem mieszkania może być owocnym i bezproblemowym procesem – pod warunkiem, że ma się wiedzę, jak go przeprowadzić. Bez niej bardzo łatwo o błędy.

  1. Brak weryfikacji najemcy. 

Często dochodzi do sytuacji, kiedy ktoś nieprawidłowo bądź nieprofesjonalnie weryfikuje danego najemcę. 

Może wydawać się, że trudno o błąd w tej materii. W rzeczywistości jest jednak całkowicie odwrotnie. 

Ważne jest, aby zobaczyć i sprawdzić danego najemcę. Sprawdźmy, czy widnieje na przykład w bazach danych dłużników. Postarajmy się uzyskać informację od najemcy, gdzie wynajmował poprzednie mieszkanie – i jeśli to możliwe, skontaktujmy się z danym wynajmującym, aby sięgnąć po jego opinię. 

Skuteczna weryfikacja chroni nas przed nieuczciwymi najemcami. Oni oznaczają masę problemów. 

  1. Niewłaściwa umowa najmu. 

Każdy nowy najemca to nowe scenariusze, których nie przewidzieliśmy w poprzednich wersjach umowy. Dlatego nasza umowa jest nieustannie modyfikowana. 

Umowa powinna być zawierana na czas określony. Należy ustalić kary za przewinienia, na przykład kary odsetkowe wynikające z nieterminowych płatności. Przyda się także cennik zniszczeń oraz usług dodatkowych. 

  1. Ustalenie niewłaściwej ceny wynajmu. 

Określona cena przyciąga określonych najemców. 

Cena najmu wynika oczywiście z kilku elementów. Inwestor może mieć na nią wpływ – jednak nie musi. Warto, aby wynikała z analizy rynkowej. Powinna być dopasowana do standardów. 

To pozwala na maksymalizowanie zysków, jednocześnie skraca czas oczekiwania na najemcę. 

  1. Brak weryfikacji stanu nieruchomości. 

Z doświadczenia wiemy, że część najemców sumiennie dba o lokale. Wiedzą, że należy je sprzątać – chcą mieszkać w czystym miejscu. Natomiast część traktuje je jako przelotne miejsce zamieszkania, nie dbając o jego stan nawet w drobnym procencie. 

Rolą wynajmujących jest wykluczać tych drugi jeszcze na etapie weryfikacji najemcy. Ale równie ważne jest sprawdzać stan mieszkania, gdyż nie wszystko jest się w stanie przewidzieć. 

Pomóc mogą wytyczne do protokołu zdawczo-odbiorczego. W momencie podpisania umowy wynajmu można podpisać protokół, który wskazuje, w jaki sposób ma być zdane mieszkanie. To może sprawić, że najemcy będą dbali bardziej o lokal – nie będą chcieli pokrywać kosztów napraw. 

Dla jasności procesu warto określić, które naprawy leżą po stronie najemcy, a której po stronie wynajmującego. 

  1. Zaniedbywanie relacji z najemcą. 

Nie chodzi o to, żeby kolegować się z najemcami i wychodzić z nimi na miasto, gdyż może przynieść to skutki odwrotne od zamierzonych. Warto jednak reagować na zgłoszenia najemców, nie przeciągając tego niepotrzebnie. 

Budowanie długoterminowej relacji naturalnie ułatwia wynajem mieszkania na długi okres. A relacje są istotne w każdej formie najmu. 

To, rzecz jasna, nie wszystkie możliwe błędy wynajmujących. Jednak warto zacząć analizę wynajmu właśnie od nich. 

Być może to one odpowiadają za większość niechcianych sytuacji?